Manipuláciou za "právo na život"

Autor: Peťo Rolný | 21.3.2007 o 10:11 | Karma článku: 14,01 | Prečítané:  9690x

V ospalej rannej električke sa mi z plagátu pozrelo do očí smutné dievčatko. S balónikom a party-čiapkou na hlave. Zelený nápis mi oznamoval, že mohlo dnes oslavovať siedme narodeniny, keby pred 50 rokmi nebol prijatý zákon o umelom prerušení tehotenstva. Prekvapilo ma to - podľa môjho výpočtu by malo dnes okolo 49. Ja viem, nie je to vtipné. Ale to nie je ani ten plagát.

Správna voľba, alebo emocionálna manipulácia?Správna voľba, alebo emocionálna manipulácia?PR

Fórum života (www.forumzivota.sk) - zoskupenie mimovládnych organizácií, ktoré si kampaň zaplatilo, združuje prevažne kresťanské "mimovládky". Neprekvapil ma preto spôsob kampane, ktorú si Fórum vybralo.

Emocionálna manipulácia je pomerne lacným a jednoznačne otrepaným prostriedkom ovplyvňovania verejnej mienky. Argumentačná sila onoho plagátika v električke je však prinajmenšom sporná. Predstavte si ten zelený nápis v znení: "Oslavovalo by možno siedme alebo štyridsiate deviate narodeniny, keby otecko nebol nepoužil kondóm." Volovina, nemyslíte? Koľko "keby" sa tam dá ľubovoľne dosadiť?

Prečo smutné dievčatko ako symbol? Prečo nie výzva premýšľať? Prečo emocionálna manipulácia?

Autorom nejde o to, aby ste si predstavili zhluk buniek, tvoriacich budúci plod, bez funkčnej nervovej sústavy, myslenia a vedomia. Nejde im ani o to, aby ste si predstavili oslavujúcu päťdesiatničku. Autori chcú, aby ste si predstavili toto dievčatko so smutnými očami, ktoré zabila aj vaša tichá podpora možnosti rozhodnúť sa. Chcú, aby ste si predstavili, že interrupcia (rozumej vražda) je vykonaná na tomto milom smutnom dievčatku!

Objednávatelia očividne vsadili na účinnosť - podarilo sa. Prišiel som domov a začal študovať ich stránku.

Obával som sa povrchnosti a tendenčnosti. Oprávnene.

Na svojej stránke uvádzajú autori:

"Antikoncepcia oddeľuje pohlavný styk od možnosti oplodnenia, čím narúša prirodzený poriadok a otvára dvere nezodpovednému a svojvoľnému zaobchádzaniu so sexualitou."

Pýtam sa autorov: aký prirodzený poriadok máte na mysli? Biblický? Čo je odporúčanou alternatívou svojvoľného zaobchádzania so sexualitou? Diktované zaobchádzanie?

A ďalej:

"Kondóm pred niektorými pohlavnými chorobami (papillomavirus, herpes simplex) neposkytuje takmer nijakú ochranu. Čo sa týka choroby AIDS, nevylučuje nákazu, len znižuje jej pravdepodobnosť."

Poďme na to, vážení. Povedzte to nahlas! Ste teda proti používaniu kondómov ako najjednoduchšej forme antikoncepcie, ale hlavne ochrane pred pohlavne prenosnými chorobami? Akú alternatívu ponúkate?

Perla nakoniec:

"Príčiny homosexuality nie sú dostatočne ujasnené; isté je, že jednou z príčin je zvedenie alebo psychické traumy v detstve. Terapia homosexuality je možná, ale úspechy sú pomerne skromné. Verejná podpora homosexuality oslabuje rodinu a ohrozuje zdravý vývoj ľudí, preto ju treba odmietnuť."

Tak. A je vymalované. Na tomto bode pravidelne strácate masku slušákov. Tu ukazujete že odpovede máte pripravené a diskusia vás vlastne nezaujíma.

Nie som odborník na tému interrupcie. Rovnako ako vy. O to väčší rešpekt mám voči tým, ktorí rozumejú. Tí však väčšinou nemajú potrebu emocionálne manipulovať verejnosť a radšej jej dávajú možnosť voľby.

Vaša kampaň je manipulatívnym diktátom, nie výzvou na diskusiu. Neverím jej a neverím ani vám.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Sulíkovci predvádzajú kolosálnu nezodpovednosť (týždeň Petra Schutza)

Putin poslal Trumpovi frčku.

Špeciálne Dobré ráno

Špeciálny podcast: Hamburger mi nevedeli spraviť ani u Gordona Ramsaya

Pilotná epizóda gastronomického podcastu.


Už ste čítali?